لجستیک

لجستیک و مدیریت آن چیست؟

مدیریت لجستیک بخشی از مدیریت زنجیره تامین می باشد که وظیفه برنامه ریزی، اجرا، کنترل بهره وری، کارایی، ارسال و دریافت جریان و انبارش سرویس های کالا و اطلاعات مرتبط با آنها را مابین نقطه مقصد و نقطه مصرف بر اساس در نظر گرفتن نیازمندیهای مشتری بر عهده دارد. 

مدیریت پروژه لجستیک بر کاربرد دانش، مهارت ها، ابزار و تکنیک های فعالیت های پروژه بمنظور دستیابی به هدف بهبود و فراهم نمودن راه حل های بهینه سازی قابل روئیت، استوار است. پروژه لجستیک می تواند به دو جنبه مختلف تقسیم بندی گردد: لجستیک ماکرو (کلان نگر) و لجستیک میکرو (جزیی نگر).

لجستیک کلان نگر بطور کلان نگاه به سیاست استراتژیک بر مبنای سطح اقدامات یا تشکیلات منطقه ای و قابل ملاحظه دارد و متمرکز بر استراتژی های لجستیک جهت سرفصل های بزرگ چشم انداز از قبیل مطالعات امکانسنجی درباره برنامه ریزی لجستیک و پروژه هایی با دید وسیع و استراتژیک می باشد که در نظر گرفتن موضوعات و ملاحظات متعددی را می طلبد. برای مثال، برنامه ریزی توسعه ای برای استراتژی لجستیک آینده یک منطقه، کاملا باید بر حوزه لجستیک کلان نگر، بسط یابد.

لجستیک جزیی نگر بطور اساسی بر طراحی ، بهینه سازی عملکرد و مدیریت جریان کاری زنجیره تامین و لجستیک واقعی یک تشکیلات متمرکز است. راه حل های معمول شامل بالابردن کیفیت مدیریت داخلی، مهندسی مجدد زنجیره تامین سرتاسری، طراحی جریان کاری آماده سازی، بهینه سازی لجستیک تولید، برنامه ریزی مرکز لجستیک، سازماندهی مجدد شبکه توزیع و... می باشد. قابلیت اجرای مورد تاکید در لجستیک جزیی نگر، بدین معنا است که راه حل های مربوطه می بایست قابل اجرا باشند. 

سایر پیشنهادهای حرفه ای درباره مدیریت لجستیک عبارت از فرآیندهای اجرایی تسکین دهنده جهت برآوردن انتظار مشتریان توسط تیم های مدیریت پروژه در هر سازمان است که موجب موفقیت یک پروژه لجستیک می شود. 

کلید ساختن یک سیستم لجستیک پایدار، بازشناخت سرمایه ها در منابع انسانی و ساختارهای مدیریت ضروری مورد نیاز برای مدیریت بهره وری و کارایی اینگونه سیستم هاست. یک واحد مدیریت لجستیک، یک ساختار مدیریتی مسوول برای سازماندهی، پایش و پشتیبانی همه فعالیت های زنجیره تامین درون سیستم لجستیک می باشد. 

از طریق یک الگوی بهبود مستمر، واحد مدیریت لجستیک، مشکلات زنجیره تامین را شناسایی نموده و تغییراتی مرتبط با این مشکلات را گزینش و اجرا می نماید. واحد مدیریت لجستیک، بطور کلی بر سطوح مرکزی سازمان پایه گذاری شده که باید بطور همزمان اهداف استراتژیک و عملکردی را دنبال کند. آنها شبیه وسیله نقلیه ای می باشند که فعالیت های زنجیره تامین کالا را رسمیت می بخشند و همه عملکردهای لجستیک و مسایل پیش رو و پشت سر گذاشته فعالیت های لجستیک را شامل می گردند.  

یک واحد مدیریت لجستیک مسوولیت مسایل زیر را بر عهده دارد:

الف- مدیریت اطلاعات لجستیک

ب‌- سنجش

ج‌- پایش و ارزیابی

د‌- نظارت

ه‌- طراحی سیستم، اجرا و آموزش

و‌- هماهنگی و همکاری

همانطور که منابع مختلف اعلام کرده اند، هزینه های لجستیک در حدود 18 تا 23 درصد هزینه های تولید را شامل می گردد. بنابراین اکثر سازمان ها با استفاده از شرکت های 3PL و 4PL سعی در پایین آوردن این هزینه ها دارند. کاهش این هزینه ها از کانال مدیریت پروژه های لجستیک می گذرد.

یک واحد مدیریت لجستیک با پرسنل اختصاصی و تمام وقت می تواند یک اثر ماندگار بر زنجیره تامین داشته باشد که بطور محسوس منجر به بهبود دسترسی به محصول و اجرای سیستم لجستیک جامع می گردد. بمنظور بیشینه کردن سرویس دهی به مشتری بر اساس موجودیت منابع، واحد مدیریت لجستیک برای اتصال یکپارچه مابین سطوح مختلف، سازمان ها و عملکردها درون یک زنجیره تامین تلاش می کند. این رویه شامل افزایش قابلیت روئیت داده های سطوح مختلف سیستم و هماهنگی گسترده تر مابین ذی نفعان و رده های گوناگون و اتصال بهتر تقاضا با تامین توسط هدایت و ارزیابی داده محور، می گردد. در این راستا ایجاد چرخه حمل و نقل چند وجهی و راه اندازی هاب ها و بنادر خشک لجستیکی علاوه بر امکانات پایه، می تواند موجب چابک شدن سیستم گردد.

منافع بكارگيري دانش مدیریت لجستيک 

موجودي‌هاي کمتر

بهره‌وري بالاتر

چابکي بيشتر

موعدهاي تحويل کوتاهتر

سود بالاتر

رعايت حقوق بيشتر مشتري

وجود موجودي‌ها و اندازه انباشته‌ها به مقدار صحيح

قابليت مشاهده و ردگيري رخدادها

کاهش هزينه‌‌ها

افزايش خدمت دهي به مصرف‌كنندگان

ايجاد مزيتهاي رقابتي

تعامل نزديکتر با تامين کنندگان

ايجاد فرصت براي خريد مقادير زياد و با هزينه کمتر

ايجاد مرجع پاسخگويي

توانايي اجراي دقيق سيستم‌ها به صورت ترکيب

شرکت مهندسی حمل و نقل پتروشیمی آماده است تا با استفاده از نیروهای متخصص و ارتباطات موثر با دانشگاه ها و موسسات علمی، مهندسی و تحقیقاتی داخلی و خارجی، مشاوره های لازم در زمینه طراحی و تکمیل چرخه، برنامه و مدیریت لجستیک مورد نیاز مشتریان را فراهم نماید.

دفتر اصلی

سعادت‌آباد - بلوار دریا - پلاک 32 - شرکت مهندسی حمل و نقل پتروشیمی
تهران
ایران 

پست الکترونیک :

              info@ptc-ir.com


کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت مهندسی حمل و نقل پتروشیمی می‌باشد